Cimbálová muzika Fogáš působící pod hlavičkou Folklorního klubu Fogáš vznikla jako doprovodná pro taneční složku klubu. Zakladatelem byl Jindřich Schwarz (basista), který měl již několikaleté zkušenosti se slovenským folklorem a k sobě si přizval další muzikanty (Jan Foltýn a Adam Škandera).

Po několika měsíčním působení jako hudecká muzika, měla kapela potřebu se rozrůst do „klasického složení“ cimbálové muziky. Po úspěšném konkurzu mezi naše řady zavítala cimbalistka Tereza Baronová a druhý kontráš Ondřej Baron.

Kapela byla kompletní a v rozpuku. Avšak z nenadáni se náš primáš Adam rozhodl vydat profesionálním uměleckým směrem a byl přijat na Hudební a taneční akademii AMU v Praze. Kapela byla tedy bez primáše a spoustu koncertů a vystoupení před námi.

Na výpomoc jsme pozvali našeho kamaráda Jaroslava Podžorského, aby dočasně zastal funkci primáše. Šlo mu to velice dobře a asi se mu u nás i líbilo, neboť tento post obhájil a je již přes 5 let primášem a uměleckým vedoucím kapely.

Jarda si k sobě, do houslové sekce, přizval svého kamaráda Ondřeje Vrzala z rodného Jablunkova a tím byla kapela znovu kompletní.

Po pár letech působení přišla další (snad již poslední) obměna v sestavě a Jindru na postu basisty vystřídal neméně dobrý a zkušený muzikant Marek Pabjan.   A v této sestavě působí kapela dodnes.

Cimbálová muzika Fogáš se od svého založení (2011) až do současnosti zúčastnila několika mezinárodních festivalů v České i Slovenské republice, folklorních přehlídek, výstav a vernisáží.

CM Fogáš hraje ve složení dvoje housle, dvě violy, cimbál (nebo akordeon) a kontrabas.

 

Bližší informace o kapele a jednotlivých členech se dozvíte na jejích stránkách:
http://www.cimbalovka-fogas.cz/

Muzika je složena jak z vystudovaných hudebníků, kteří se věnují vážné hudbě, klezmeru atp. a působí jako hudební pedagogové, tak z ryze folklorních muzikantů. Tato pestrá směs hudebních kořenů jednotlivých členů kapely se projevuje také na způsobu zpracování jejího repertoáru. Ten je tvořen především lidovými písněmi z různých regionů Moravy, Slezska, Slovenska, Maďarska ad.

Cimbálová muzika Fogáš vystupuje nejen jako doprovod taneční složky Foklorního klubu Fogáš, ale hraje také samostatně jak na veřejných vystoupeních (festivaly, plesy, koncerty), tak na soukromých akcích (narozeninové oslavy, svatby, firemní večírky). V rámci těchto vystoupení je repertoár často obohacen o přesahy do jiných žánrů – folk, klezmer, jazz apod.

Máte-li zájem o jejich soukromé či veřejné vystoupení, neváhejte kontaktovat manažera kapely Ondřeje Barona.

KONTAKT NA MANAŽERA KAPELY